ژله بریلو

بریلو چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

به بریلو در زبان انگلیسی “پایپینگ ژل piping gel” گفته می شه که به معنی ژل مخصوص استفاده با قیفه و در آمریکا توسط شرکت ویلتون معروف و محبوب شد. بعد از مدتی این محصول به کشورهای آمریکای جنوبی صادر و بعد توسط خود اونها با نام ژلِ بریلو Gel De Brillo تولید شد، بریلو brillo در زبان اسپانیایی به معنی شفاف و براقه. متاسفانه نامی برای این محصول در زبان فارسی انتخاب نشده و می تونید از بریلو یا پایپینگ ژل استفاده کنید. ژله بریلو محصولی فوق العاده مفید برای تزیین کیک است که از شکر، آب، یک عامل ژل کننده و نگهدارنده ساخته شده است. این ژله شفاف بوده و طعمی شیرین اما خنثی دارد. ژله بریلو برای گیاهخواران، وگان‌ها و سلیاک‌ها مناسب می‌باشد. این محصول در برخی شرایط شفاف نگه داشته می‌شود. به عنوان مثال، وقتی آن را به باترکریم اضافه کنید، کشش بیشتری می‌دهد اما اگر برای بخواهیم برای نوشتن یا ایجاد دکور از آن استفاده کنیم، می توان به راحتی با استفاده از رنگ‌های خشک آن را به رنگ دلخواه درآورد (رنگ های مرطوب می‌توانند باعث قوام آن شود).

ژله بریلو

طرز تهیه بریلو خانگی:

تهیه بریلو در خانه بسیار آسان می‌باشد. مواد اولیه بریلو آب، شکر، نشاسته ذرت، آب لیمو و اسانس خوراکی است. نشاسته ذرت باعث غلطت بریلو می‌شود. برای تهیه ژله بریلو می‌توان از ژلاتین نیز استفاده کرد. این ژله که در تهیه آن از نشاسته استفاده شده است با گذاشتن ژله در یخچال سفت نمی‌شود و روانی و شفافیت خود را از دست نمی‌دهد اما در ژله ای که از پودر ژلاتین استفاده شده است با قرار دادن ژله در یخچال، خودش را می‌بندد. برای تهیه این ژله ابتدا شکر را با آب مخلوط کرده و روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا ذرات شکر کاملا حل شود. سپس لیمو ترش یا آب لیمو ترش را به آن اضافه کرده (بعد از ۲_۱ دقیقه لیموترش را خارج می‌کنیم) و نشاسته را در ۱ قاشق از آب سرد حل کرده و به مایه اضافه می‌کنیم و مدام هم می‌زنیم تا مایه به غلظت مورد نظر برسد و کاملا شفاف شود. در نهایت وقتی ژله به غلظت مورد نظر رسید از روی حرارت بر می‌داریم و وقتی سرد شد رنگ دلخواه را به آن اضافه می‌کنیم. این ژله داخل شیشه در بسته تا یک ماه در یخچال ماندگاری خواهد داشت.

موارد مصرف بریلو

شما از این ژل می‌توانید به عنوان براق کننده میوه‌ها در تزیین کیک و دسر استفاده کنید که این کار از تماس هوا با سطحی که به بریلو آغشته شده جلوگیری می‌کند. همچنین بریلو به صورت غلیظ برای نوشتن و طراحی روی کیک و به صورت رقیق شده به عنوان سس براق استفاده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد برای این کار ابتدا باید کیک با خامه، باترکریم یا گاناش پوشیده و بعد روی آن بریلوی رقیق ریخته شود. ازطرفی بریلو برای انتقال طرح به روی کیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان از آن به عنوان چسب استفاده نیز استفاده کرد و خیلی راحت با قلمو پشت تزئین مورد نظر بریلو مالید و به کیک یا دسر چسباند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.